Katecheta 4/1998
Katecheta 4/1998
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Zanim jej powiesz tak
Anthony Garascia
KSIĄŻKA
10,00 zł 5,00 zł

Forum „katechety"

Jolanta Maciołek
Odpowiadając na propozycję wyrażoną przez ks. Romualda Niparkę w artykule Nowy program katechetyczny. Nowe podręczniki. Zaproszenie do dyskusji (Katecheta 1/98), wypowiadam nurtujące mnie pytania wraz z komentarzem, który, co prawda, jest próbą odpowiedzi, ale na pewno w żadnym wypadku jej nie wyczerpuje.
Jolanta Maciołek
Niniejszy tekst ma charakter świadectwa. Jego pierwowzorem były notatki przygotowane na katechetyczne spotkanie z rodzicami uczniów klas VI - VII (80% uczniów deklarowało chętne czytanie wymienionych czasopism, z tego ok. 50% - regularne; w opinii uczniów - rodzice nie interesują się, milcząco aprobują).Dzieci najczęściej nie czują zagrożeń, pociąga je barwny obraz, moda, luz i bycie na topie. Mają trudności z rozpoznawaniem ducha i prezentowanej filozofii życiowej. Dlatego rozmowa z nimi na temat wymienionych czasopism dopełniona została rozmową z ich rodzicami.
Krzysztof Grobelny
Rozważania te nie są akademickim wywodem profesora, lecz zwykłego nauczyciela i katechety. Są one w jakimś sensie odpowiedzią na zachętę ks. Romualda Niparki zawartą w dziale Forum «Katechety», a w jakiejś części wynikają z faktu zmian i nastrojów, jakie dotykają szkół. Myślę tutaj o reformie przekraczającej progi szkoły tudzież integracji Polski z Europą.
ks. Janusz Misiewicz
Trwają obecnie prace nad nowym ramowym programem katechetycznym. Warto tu chyba przypomnieć, że ten obecnie obowiązujący w Polsce program datuje się na rok 1971, a powstawał on blisko 10 lat. Siłą rzeczy przesuwamy się więc w lata 60. Dla wszystkich programów nauczania czy koncepcji wychowawczych to już głęboka prehistoria. Czas więc najwyższy na zmiany.
Zamów prenumeratę „Katechety”
czyli ponad 100 stron artykułów, dyskusji i pomocy dydaktycznych CO MIESIĄC.