Katecheta 7/2002
Katecheta 7/2002
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Lekcje z Youcatem. Scenariusze o wyznaniu wiary
Aleksandra Bałoniak
KSIĄŻKA
26,00 zł 9,00 zł

RECENZJE

Katarzyna Olbrycht Zarys systemu wychowania Urszuli Ledóchowskiej
Autor: (oprac. red.)
Wydawnictwo „Apostolicum”, Warszawa 2002
Autorka, prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht, związana z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, prowadząc poszukiwania naukowe na pograniczu teorii wychowania i filozofii wychowania sięgnęła po tematy związane z wychowaniem do wartości, a zwłaszcza wychowaniem estetycznym, moralnym, religijnym.
Dlaczego zainteresowała się systemem wychowawczym bł. Urszuli Ledóchowskiej (1865-1939), założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, tłumaczy czytelnikowi w przedmowie:
„Kształcąc przyszłych pedagogów, szuka się programów i doświadczeń możliwie wiarygodnych, sprawdzonych, które mogą stać się - jeśli nie przykładem - przynajmniej materiałem do rzetelnej analizy. Matka Urszula zaproponowała taki program i sprawdziła go własnym życiem”. „Z czasem coraz ostrzej dostrzegam jej niezwykłą przenikliwość wychowawczą i uderzające zjawisko wzrastania aktualności jej programu”. „Druga przyczyna jest bardziej osobista. Sprowadza się do fascynacji tajemnicą skuteczności oddziaływania wielkich pedagogów i do przekonania, że w wychowaniu najważniejsi są mistrzowie, z którymi się zetkniemy, a także podejmowana pod ich wpływem bezkompromisowa praca nad sobą, która niepostrzeżenie zmienia nas - w mistrzów dla innych

To jest artykuł płatny.

Aby przeczytać go w całości kup dostęp za 2 kredyty.