Katecheta 12/2005
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności
John T. Chirban
KSIĄŻKA
34,90 zł 5,00 zł

Prezentacje

Nowości Wydawnictwa Świętego Wojciecha
Autor: (oprac. red.)
Artykuł archiwalny

PAOLO CURTAZ
CHRZEŚCIJANIN ZMĘCZONY?
POZNAŃ 2005

    "Żyjemy w paradoksalnej rzeczywistości: po trwającej dwa tysiące lat historii doszliśmy do chrześcijaństwa bez Chrystusa, do religii bez wiary, do Kościoła bez Założyciela, do obrzędów, które nic nie znaczą". Z tych powodów, a także spiesząc z odpowiedzią na wątpliwości przyjaciela, Paolo Curtaz wydał drukiem zapis swoich rozmów i maili. Człowiek dzisiejszych czasów, również adresat słów Autora, zadaje proste pytanie: Kto jest dziś chrześcijaninem? Niestety, odpowiedź nie jest prosta. Wielu twierdzi, że chrześcijanin to ktoś, kto "coś musi" lub "czegoś nie może". Jak bardzo odeszliśmy od pierwotnego znaczenia słowa "chrześcijanin"... Autor pochyla się nad problemem religii w społeczeństwie określanym jako prawie wyłącznie katolickie. Ewangelizowanie "ochrzczonych" wydaje się trudniejsze niż głoszenie Chrystusa wśród Papuasów. Człowiek Zachodu pragnie zobaczyć sens w tym, co przejął po przodkach. Nasza kultura i mentalność utkana z religijnych rytuałów sprawia, że uodparniamy się na nadawanie sensu tym pustym gestom. Czynimy znak krzyża, ale nie wiemy, co on znaczy. Przyjmujemy Komunię św., ale dalecy jesteśmy od prawdziwego spotkania z Bogiem. Czy Autorowi udało się uratować wiarę przyjaciela? Szczegóły w książce. Zapraszamy na www.mojeksiazki.pl.

*   *   *

BERNHARD MEUSER
BENEDYKT XVI. NASZ PAPIEŻ. PORTRET
POZNAŃ 2005

    "Pewien teolog z Münster stwierdził kiedyś - zgodnie z prawdą - że czytając [go] można zaoszczędzić sobie studiowania całych bibliotek. Każdy temat, którego dotknie, zamienia się w złoto. (...) wpuszcza światło i przejrzystość w gąszcz różnorodnych zagadnień. Kardynał Meisner określił go mianem »Mozarta wśród teologów« (...). Wieść o świetnie zapowiadającym się młodym teologu z Freising szybko zatoczyła szerokie kręgi i »najmłodszy na świecie profesor teologii« wszędzie chętnie był przyjmowany". A przecież kardynałem postanowił zostać, gdy miał cztery lata, wtedy to przedszkole w Tittmoning odwiedził kardynał Faulhaber i wywarł na malcu tak ogromne wrażenie, że ten, nie namyślając się długo, oznajmił rodzinie: "Zostanę kardynałem!" Tak o Benedykcie XVI, obecnym papieżu, pisze Bernhard Meuser. Więcej w księgarni i na stronie www.mojeksiazki.pl.

*   *   *

    Zamówienia: Księgarnia Świętego Wojciecha, plac Wolności 1, 60-967 Poznań, email: zamowienia@mojeksiazki.pl, tel. (061) 855 09 75.