Katecheta 4/2005
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety

Prezentacje

Głos dla Życia - "Twój bezcenny czas!"
Autor: (oprac. red.)
Artykuł archiwalny
"Głos dla Życia"
Poznań 2005
    Jest takie powiedzenie, że tylko głupiec na łożu śmierci żałuje, że za mało czasu poświęcił na przesiadywanie w biurze, zakładzie, firmie czy innym miejscu pracy. Jeśli człowiek czegoś wówczas żałuje to czasu, który mógł spędzić na świadczeniu miłości - szczególnie wobec najbliższych. Żałuje także tych fragmentów swojego życia, które były naznaczone grzechem.
    Aby pamiętać o tym, czemu należy szczególnie poświęcać - ofiarowany nam przez Opatrzność - czas, warto zrobić eksperyment i zapytać samego siebie: Jeśli za 5 minut umrę, co jest dla mnie najważniejsze? Pewnego dnia tak się właśnie stanie, nieodwołalnie - za 5 minut... Wówczas od razu nasuwają się odpowiedzi, wokół jakich wartości należy organizować życie. Jedną z najważniejszych jest rodzina i jej dobro.
    Pierwszy numer "Głosu dla Życia" przynosi niezwykle cenne porady, jak w codziennym zabieganiu znaleźć czas dla rodziny i wykorzystać go na budowanie miłości między rodzicami i dziećmi. Oto jeden z wielu oryginalnych sposobów: Wyznaczcie jeden wieczór w tygodniu i nazwijcie go "wieczorem rodzinnym". O co chodzi?
    W "Głosie dla Życia" można przeczytać: "Wieczory rodzinne wykorzystujcie na przekazywanie dzieciom wartości oraz na interesujące rozmowy. Właśnie wtedy zaplanujcie wspólne zajęcia, omówcie zbliżające się ważne wydarzenia czy uroczystości. Unikajcie rozpraszania cennego czasu na wykonywanie czynności w pojedynkę lub siedzenie przed telewizorem!"
    Zapoznanie się ze sposobami twórczego spędzenia czasu przez rodziców i dzieci jest tym bardziej istotne, że żyjemy w okresie zmasowanego ataku (przewodzą mu m. in. środowiska homoseksualne), który skierowany jest na normalną rodzinę.
    Uderzenie w rodzinę przychodzi także ze strony propagatorów aborcji. Konsekwencje zabicia dziecka poczętego dźwiga przecież na sobie nie tylko sama kobieta, która przeżywa syndrom poaborcyjny, ale także jej najbliżsi. "Głos dla Życia" publikuje bardzo rzadkie świadectwo babci, która przyczyniła się do zabicia dziecka swojej córki. Obecnie córka - Karen Cross jest znaną w Stanach Zjednoczonych obrończynią życia - członkinią organizacji American Victims of Abortion, która pomaga kobietom przezwyciężyć cierpienie doświadczane po zabiciu dziecka poczętego. Matka pani Cross tak pisze o bólu, który doświadczyła po latach:
    "Zaczęłam głośno szlochać długo powstrzymywanymi łzami nad stratą własnego wnuka. W końcu w pełni pojęłam rozpacz, jakiej doświadczała moja ukochana córka. Tyle lat oszukiwania samej siebie. Wszystko wcale nie było w porządku! Przeszłość nie odeszła w zapomnienie! Nasze działania wywołują konsekwencje, z którymi musimy się uporać". W przypadku Karen Cross i jej matki ratunkiem okazało się wzajemne przebaczenie i przebaczenie uzyskane od Boga.
    Autor innego interesującego tekstu, o. Ksawery Knotz pisze o tym, jak wielu współczesnych ludzi zrezygnowało z tradycyjnej pracy nad sobą na rzecz stosowania różnorodnych specyfików chemicznych, np. by pokonać stres, polepszyć koncentrację, zwiększyć potencję seksualną czy "zabezpieczyć" się przed nie chcianą ciążą. Przysłowiowe "pigułki lepszego życia" niejednokrotnie uzależniają i zmieniają sposób funkcjonowania człowieka. Przykładem jest pigułka antykoncepcyjna - dwudziestowieczny wynalazek, który "zrewolucjonizował podejście do cielesności, seksualności, płodności, zakwestionował sens i potrzebę panowania nad popędem seksualnym, pozwolił na współżycie seksualne poza stałym związkiem z przeświadczeniem, że nie prowadzi ono do poczęcia dziecka, i tym samym spowodował ogólnoświatowe zmiany w obyczajowości".
    Maciej Tabor w artykule "Kłopoty z poczęciem - co warto wiedzieć" dzieli się praktyczną wiedzą na temat wpływu różnych czynników na rozkwit małżeńskiej płodności.
    Poza tym w najnowszym numerze "Głosu dla Życia" m.in. o próbach wprowadzenia w Polsce homoseksualnej cenzury podręczników szkolnych, o ataku na obrońcę życia - niemieckiego kard. Joachima Meisnera, który porównał mordowanie milionów dzieci poczętych do zbrodni dokonanych przez Hitlera i Stalina, a także o skandalicznych akcjach Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA), który - co wyszło przy okazji niedawnego ataku tsunami - rozdaje ofiarom katastrof... pakiety zawierające prezerwatywy i środki wczesnoporonne.
Dariusz Hybel
    Prenumerata: roczna - 30 zł, półroczna - 15 zł. Zamówienia można składać drogą pocztową lub elektroniczną: Fundacja "Głos dla Życia", ul. Forteczna 3, 61 - 362 Poznań, tel. (061) 653 03 91, fax (061) 653 03 94, email: Wpłat można dokonywać na blankietach pocztowych lub bezpośrednio na konto: BZ WBK S. A. Poznań, nr 22 1090 1359 0000 0000 3501 8621.