Katecheta 4/2005
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Wyjątkowy dzień
Anne-Dauphine Julliand
KSIĄŻKA
24,90 zł 5,00 zł

Prezentacje

SARUEL "Z TOBĄ"
Autor: (oprac. red.)
Artykuł archiwalny
Łódź 2005
    Płyty z nowymi piosenkami Saruela nie było od lat pięciu. Prace nad nowym krążkiem, który nosi tytuł "Z Tobą", trwały ponad rok. W tym czasie zespół na nowo muzycznie odczytywał tradycyjne śpiewy kościelne. Ów nurt muzyki liturgicznej został utrwalony na dwóch płytach "Pieśni naszych ojców" i "Miriam". Ostatnie pięć lat Saruela to przede wszystkim koncerty, ale także krystalizowanie się charakteru zespołu.
    "Z Tobą" jest nawiązaniem do wcześniejszych propozycji tego chóru - płyt "Przyjdź" i "Saruel". Znajdujemy na niej różne stylistyki muzyczne, usłyszymy rytmy wręcz hawajskie, bałkańsko-żydowskie, gospel, a także tak bliskie Saruelowi popowo-soulowo-worshipowe klimaty. Nie brakuje zatem porywającej dynamiki i ekspresji, ale także bardzo klimatycznych pieśni uwielbieniowych z lirycznymi tekstami, skierowanymi bezpośrednio do Boga.
    Skąd ta różnorodność? Taki jest Kościół, tak różnorodny, ale jednocześnie jeden - wyjaśnia charakter płyty Adam Rymarz, kierownik chóru - i właśnie to próbowaliśmy oddać. Płyta ma jednak przede wszystkim charakter uwielbieniowy, bo przez swoją muzyczną propozycję Saruel chce pomagać w kontakcie człowieka z Bogiem - tak o idei łódzkiego zespołu mówi autor muzyki, a jednocześnie jego szef i opiekun duchowy, ks. Cezariusz Cieszyński, salezjanin.
    Saruel z 2005 roku jest ciekawy muzycznie i wart poznania. Jest przy tym również bardziej dojrzały, tak jak dojrzalsi są ludzie, którzy na co dzień ten chór i zespół tworzą. Oni sami mówią, że ta płyta oddaje również w pewien sposób drogę ich wiary. Zapytani, dlaczego odchodzą od tekstów egzystencjalnych, proponując teksty wyłącznie uwielbieniowe, mówią: "Bo tak w tym czasie przeżywamy nasz kontakt z Bogiem, zbliżyliśmy się do Niego, jest On dla nas teraz kimś bliższym, niż było to wcześniej".
    W wypadku takiej płyty jak "Z Tobą" trudno oddzielać muzykę od szerokiego kontekstu, w którym ona się obraca i odbiorcy, do którego jest adresowana. Uwielbieniowe spotkanie z Bogiem zyskało interesującą oprawę muzyczną: od dźwięków pełnych witalności po tony czasami subtelne czy wręcz ascetyczne.
    A teraz kilka konkretów. Na płycie usłyszymy nie tylko nowe piosenki. Znający repertuar Saruela z koncertów usłyszą kilka piosenek już znanych: "Nie bój się", "Poprowadź mnie" i tytułową "Z Tobą i w Tobie". W nagraniach udział wzięło 65 wykonawców. Oprócz chóru Saruel i solistów zespołu: Violi Brzezińskiej, Kariny Kalczyńskiej (obie laureatki Opolskich Debiutów), Magdy Ptaszyńskiej (absolwentka Wydziału Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Katowicach) i Adama Rymarza, zaśpiewali gościnnie: Ruth Lynch, Magda Anioł, Greg Walton, Adam Krylik i Piotr Gogol (obaj Teatr Muzyczny Roma), Mate. O (Mateusz Otręba), Tomek Kamiński. Do muzyków Saruela dołączyli znakomici instrumentaliści: Krzysztof Herdzin (piano), Cezary Paciorek (akordeon), Michał Kulenty (saksofony), Robert Majewski (trąbka), Dariusz Plichta (puzon), Sebastian Urban (instr. perkusyjne), Piotr Iwicki (instr. perkusyjne), Tomek Kałwak (instr. klawiszowe) Adam Szewczyk (gitara), Marcin Pospieszalski (gitara basowa).
    Premiera "Z Tobą" na Wielkanoc, ale Saruel w tym roku jeszcze o sobie przypomni. W czerwcu zostaną bowiem nagrane "Nieszpory ku czci św. Teresy". To wręcz monumentalne przedsięwzięcie, bo oprócz Saruela wezmą w nim udział trzy chóry, mała orkiestra symfoniczna, sekcja perkusyjna, a także duże organy kościelne. Nagranie będzie miało miejsce w Łodzi, w kościele św. Teresy, przy którym Saruel działa.
Wojtek Kułak, Bosko.pl
    Zamówienia: Księgarnia Salezjańska, ul. Kopcińskiego 1/3, 90-242 Łódź, tel. (0-42) 679 00 97, fax. (0-42) 678 29 47, www.dewo.pl, email: księgarnia@dewo.pl

To jest artykuł płatny.

Aby przeczytać go w całości kup dostęp za 1 kredyt.