Katecheta 4/2005
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Wierzę ufam kocham. Pogaduszki i opowiastki
br. Tadeusz Ruciński FSC
KSIĄŻKA
25,00 zł 1,00 zł

Prezentacje

(red.) Jolanta Próchniewicz - Wczesna Komunia Święta. Wprowadzenie dzieci przedszkolnych w sakrament pojednania i Eucharystii.
Autor: (oprac. red.)
Artykuł archiwalny
Wydawnictwo Piotra i Pawła oraz Apostolicum,
Poznań - Warszawa 2005
 
    W nurcie opracowań, związanych z Rokiem Eucharystii, pojawiła się ostatnio książka: Wczesna Komunia Święta. Wprowadzenie dzieci przedszkolnych w sakrament pojednania i Eucharystii. "Duszpasterska decyzja o wczesnej Komunii Świętej warta jest pochwały i przypomnienia. Przyniosła wiele owoców świętości i apostolstwa wśród dzieci, sprzyjając także rozwijaniu się powołań kapłańskich" - te słowa Jana Pawła II z jego książki Wstańcie, chodźmy posłużyły autorom jako motto.
    Przy stosunkowo niewielkiej objętości (160 stron), książka stanowi kompendium z tej dziedziny. Najpierw przedstawia teologiczne i duszpasterskie uzasadnienie wczesnej Komunii Świętej. Dalej ukazuje psychologiczny opis dziecka w wieku przedszkolnym, jego rozwój na tym etapie i praktyczne wskazówki do pracy. Dla potrzeb wychowawców - rodziców i katechetów został przygotowany dokładny program spotkań, podzielony na 30 jednostek. Są też świadectwa, potwierdzające słuszność wczesnej Komunii Świętej. Jest to o tyle ważne, gdyż w tej sprawie istnieje wiele kontrowersji: są entuzjaści (wśród nich na pewno ci, którzy przeżyli wczesną Komunię Świętą) i bezwzględni przeciwnicy.
    Entuzjastom książka daje potężny oręż - uzasadnione, przekonujące argumenty i to argumenty "z górnej półki": autorytet dwóch papieży (św. Pius X i Jan Paweł II), świętych (Urszula Ledóchowska) i sługi Bożego (ks. Aleksander Woźny) nie na próżno jest tu przywołany. Z kolei przeciwników, jeżeli książka nie przekona, to na pewno skłoni do zastanowienia.
    W ostatnim czasie poparł autorów jeszcze jeden autorytet: prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Darco Castrillón Hoyos. Na początku stycznia napisał list do kapłanów z gorącą zachętą, aby "ten święty zwyczaj, pozwalający małym dzieciom zbliżać się do Najświętszej Eucharystii, był naśladowany".
    Wysoki poziom merytoryczny, przemyślana koncepcja i bardzo staranne wydanie sprawia, że jest to pozycja, którą z przyjemnością i pożytkiem bierze się do ręki.
    Zamówienia: Wydawnictwo Piotra i Pawła, ul. Forteczna 3, 61-362 Poznań, tel. (061) 653 03 91, fax (061) 653 03 94, email: wpp@edica.pl.