Prezentacje

NOWOŚCI WYDAWNICTWA ŚWIĘTEGO WOJCIECHA
Autor: (oprac. red.)
NOWOŚCI WYDAWNICTWA ŚWIĘTEGO WOJCIECHA
Dyzio i Doktorek
    Telewizyjny program dla dzieci "Ziarno" jest znany i lubiany od lat. Mimo zmieniającej się konwencji programu jego przesłanie pozostaje to samo: radosne przybliżanie prawd wiary. Dzieci mogą zobaczyć, że pokonywaniu problemów, rozmawianiu o nich nie zawsze towarzyszy smutek malujący się na twarzy prowadzącego. Nauczanie religii wcale nie musi być przesadnie poważne.
    Księgarnia Świętego Wojciecha wydała właśnie drugą książkę skierowaną do dzieci i dorosłych, opartą na programie "Ziarno". "Dyzio i Doktorek" to zbiór zabawnych dialogów Dyzia - "uroczego lenia z własnymi problemami, pełnego fantazji i zaskakujących pomysłów" i Doktorka - dorosłego przyjaciela chłopca. Z Dyziem mogą identyfikować się wszystkie dzieci, ponieważ i im zdarza się spóźnić do szkoły, dostać gorszą ocenę czy uwagę do dzienniczka...
 
*   *   *
 
Bill Ameiss, Jane Graver
 
Miłość, Seks i Bóg
    Edukacja seksualna dzieci i młodzieży jest zadaniem wyjątkowo odpowiedzialnym. Przerażający jest fakt, że od pewnego czasu zadanie to przejęły media i czasopisma, wypierając szkołę, rodziców i Kościół. Być może problem leży w spadającym zaufaniu do odwiecznych autorytetów, a może w niedostosowaniu odpowiednich środków przekazu do języka i sposobu bycia dzisiejszej młodzieży.
    Księgarnia Świętego Wojciecha przygotowała poradnik, w którym autorzy starają się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące młodzież pytania. "Miłość, Seks i Bóg" ukazuje intymną relację między małżonkami nie tylko w sferze fizycznej, kładzie nacisk na jej wymiar duchowy. Książka powstała dzięki ankietom przeprowadzonym anonimowo wśród młodzieży. Autorzy mogli więc operować językiem nastolatków i dosłownie cytować wypowiedzi ankietowanych, czyniąc w ten sposób tekst bardziej czytelnym dla odbiorcy.
    Młodzież znajdzie w książce odpowiedzi na pytania, których często wstydzi się zadać, natomiast dorośli - sugestie, co do odpowiedniego uświadamiania swoich dzieci.
 
*   *   *
 
Kazimierz Braun
 
Dzień świadectwa
    To powieść o tym, jak Jan Paweł II oraz jego nauczanie i posługa odbijają się w sercach i umysłach, w modlitwie i postępowaniu ludzi zapatrzonych w niego, a także tych, którzy są mu niechętni lub wrodzy.
    Chociaż formalnie jej bohaterem jest ksiądz Andrzej (swego czasu student Karola Wojtyły), w tle przewija się wciąż postać Jana Pawła II. Papież staje się punktem odniesienia do wszystkiego, co dzieje się w życiu nie tylko ks. Andrzeja, ale i całego narodu.
    Kolejne rozdziały to kolejne rocznice wyboru kard. Wojtyły na stolicę Piotrową. Ksiądz Andrzej usiłuje swoim, coraz to nowym parafianom, przybliżyć nauczanie Wielkiego Rodaka. Widzimy go, jak w 1980 roku pracuje jako wikariusz i kapelan robotników w Ursusie. W 1983 r. w Hrubieszowie trafia do więzienia oskarżony
    o sprzyjanie podziemnym strukturom "Solidarności". W 1985 pracuje w polskiej parafii w Detroit, dokąd wyjeżdża na prośbę władzy kościelnej. Rok później udaje się do Ziemi Świętej...
    Czytelnik ma możliwość oglądania Polski po wielkim przełomie oczyma niedawnego emigranta. "Dzień świadectwa" jest przede wszystkim hołdem złożonym Janowi Pawłowi II.
    Pomaga nam zrozumieć, jak ważny czas przeżywamy, jakie są mechanizmy naszej najnowszej historii, przypomina, ile zawdzięczamy Janowi Pawłowi II.
 
*   *   *
 
Elaine Sishton, Charlotte Russell
 
Stress city
    Stres dopada wszystkich, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy zawodu i potrafi paraliżować nasze życie. Stres w kontaktach z rodzicami, szkołą, rówieśnikami to problem wielu młodych ludzi.
    Książka jest skierowana głównie do młodzieży, która często nie radzi sobie z emocjami i napięciami, czuje się osaczona przez problemy. Znajdą w niej pomocne informacje również rodzice i nauczyciele, na co dzień spotykający się ze skutkami młodzieńczego stresu - nałogów u nieletnich. Poradnik pomaga zrozumieć, czym jest stres, jakie może mieć konsekwencje i jak można mu zaradzić, nie sięgając po "alkohol czy narkotyki".
    Tekst znakomicie wspomagają zabawne scenki rysunkowe, w których dwójka bohaterów i pies Bazyl zmagają się z problemami typowymi dla nastolatków. Autorzy uczą pozytywnego myślenia, wskazują, że wiedza o tym, jak sobie i innym pomóc zachować zdrowie emocjonalne, jest równie ważna jak dbanie
    o zdrowie fizyczne. Przekonują, że większości problemów można zaradzić, że istnieje wiele możliwości pozyskania pomocy.
*   *   *
    Zamówienia: Księgarnia Świętego Wojciecha, Plac Wolności 1, 60-967 Poznań, email: zamowienia@mojeksiazki.pl, tel. (061) 855 09 75.