Katecheta 9/2005
Katecheta 9/2005
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Święty Jan Paweł II
Eliza Piotrowska
KSIĄŻKA
20,00 zł 16,99 zł

Prezentacje

RUaH magazyn muzyczny - ewangelizacja przez muzykę
Autor: (oprac. red.)
Artykuł archiwalny
   Magazyn Muzyczny RUaH - kwartalnik poświecony muzyce chrześcijan - jest kolorową gazetą, zawierającą wywiady z muzykami, świadectwa wiary, recenzje, zdjęcia, kalendarium festiwali i koncertów. Do każdego numeru dołączony jest plakat oraz płyta CD zawierająca składankę nowości muzycznych. RUaH ukazuje się od 1997 roku. Został założony przez śp. Janusza Kotarbę - animatora środowiska muzyków chrześcijan i Andrzeja Bujnowskiego OP.
    Co to znaczy RUaH?
    Termin ten pojawia się w Księdze Rodzaju dla określenia wichru, tchnienia, które jest twórczą mocą Boga. To określenie Ducha Bożego, Ducha Świętego (grec. pneuma, łac. spiritus). Jest rzeczą zrozumiałą, że bez tego Ducha nie byłoby naszej gazety, a przede wszystkim działania całego środowiska muzyków, którzy swymi talentami chcą dziękować Stwórcy za życie i przypominać współczesnemu światu, że Bóg istnieje.
    Co czyta młodzież?
    W sprzedaży jest wiele gazet promujących różne gatunki muzyki świeckiej (od disco-polo, techno, hip hopu, po rock itp). Nie może wśród nich zabraknąć takiej, która traktuje o muzyce chwalącej Boga i głoszącej Prawdę o Nim. Magazyn pragnie wspierać dzieło ewangelizacji. O tym, że Bóg jest z Tobą, że jest Twym Przyjacielem, śpiewają piosenkarze rockowi, grają muzycy jazzowi i folkowi, gospelowi. Każdy rodzaj muzyki, odpowiednio zaadoptowany, może wyrażać tę Dobrą Nowinę.
    Gdzie można kupić RUaH?
    RUaH jest dostępny w Empikach, kioskach RUCHu i salonikach Kolportera. Także w księgarniach katolickich oraz w sklepie internetowym Najprostszą formą nabycia pisma jest jednak prenumerata. Zaprzyjaźniony z nami wydawca muzycznego chrześcijańskiego magazynu w Niemczech mówi, że czytelnicy jego pisma to w 100% prenumeratorzy. Wynika to pewnie po części z większej zamożności społeczeństwa, po części z niemieckiej solidności. Ale jest też świadectwem wpierania dzieł, które dzięki tej stałości czytelników mogą trwać.
    Nagrać płytę, wypromować zespół?
    Muzycy i recenzenci związani z redakcją RUaH otwarci są na kontakt z młodymi zespołami. Przesłuchują nadesłane do recenzji płyty demo, doradzają, krytykują. Czasem wśród początkujących zespołów znajdują się "perełki" - świeży tekst, nowe brzmienie. Takie piosenki mają szansę znaleźć się na składance CD dołączanej do RUaH wśród innych, profesjonalnych zespołów. Młode zespoły mogą ponadto zaprezentować swoją historię w rubryce "z Archiwum Y". Jest to już pewien rodzaj promocji, zaistnienia w środowisku. W RUaH-u można także znaleźć porady o tym, jak wydać płytę, napisać dobry tekst, czy zorganizować koncert.
    RUaH to adresowa baza zespołów i wykonawców chrześcijańskich, a także ofert studiów nagrań, systemów nagłaśniających, wodzirejów itp. To także informacja o odbywających się w ciągu całego roku festiwalach, warsztatach, spotkaniach muzycznych, koncertach, na które warto się wybrać.
    Nawiązać kontakt z młodzieżą - katecheci mówią...
    "Jak rozmawiać o transcendencji, gdy brak kontaktu, porozumienia. Puszczam muzykę. Ona łączy. Jest modlitwą, komunikatem, informacją. W RUaH-u znajduję chorał gregoriański i pieśni uwielbienia, rytmy gospel, pop, jazz. Kiedy muzyka pozwoli się »dostroić« - wtedy mogę z nimi rozmawiać".
    "Uczę dzieci niepełnosprawne. Jak przekazać im miłość Jezusa. Tak trudno je skupić, wyciszyć. Spróbowałam puścić im piosenki Arki Noego. Klasa oszalała. Każdy chciał na czymś grać, śpiewać, kręcić się w kółko. Łatwo przyswajali sobie teksty. Lekcje religii stały się zupełnie inne".
    "Programy nauczania religii często nie uwzględniają tego, że pracujemy z młodzieżą trudną, zaniedbaną. Dla nich ważny jest konkret: czyjeś świadectwo, że można żyć inaczej zawierzając życie Jezusowi, prosty język, którym mówi się o ich problemach, zagrożonych wartościach. Takie artykuły czy teksty piosenek znajduję w RUaH-u. Są dla mnie wielką pomocą, punktem wyjścia do dyskusji, propozycją na spędzenie czasu po lekcjach".
    Multimedialna kultura
    Żyjemy w czasach szybkiej informacji, multimediów, sms-ów, mp3. Jan Paweł II zachęcał nas do tego, aby internetową przestrzeń wykorzystywać dla ewangelizacji.
    Zapraszamy zatem na www.ruah.pl