Katecheta 1/2009
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Katecheta w potrzasku
Janusz T. Skotarczak, Rafał Szymkowiak OFMCap
KSIĄŻKA
24,00 zł 10,00 zł

„...EXEMPLA TRAHUNT”

Wojciech Żmudziński SI
Nie wiedziałem, że istnieje miejsce, gdzie można być sobą.Powyższy cytat pochodzi z książki laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, J.-M.G. Le Clézio, zatytułowanej Urania[1] i odnosi się do bajkowej krainy Campos, stworzonej w XX wieku na wzór dawnych społeczności Ameryki Południowej. W Campos nie ma szkoły, a dzieci uczą się życia od starszych i od siebie nawzajem, pracując, bawiąc się, obserwując gwiazdy. Mieszkańcy tej utopijnej krainy posługują się stworzonym przez siebie językiem, niezrozumiałym dla nikogo z zewnętrz, są szczęśliwi i żyją w harmonii z naturą. Czują się po prostu sobą.
ks. Paweł Pacholak
Czcij Ojca swego i matkę swoją, abyś osiągnął szczęście… Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój (Pwt 5,16).Odwołajmy się bezpośrednio do przykazania Bożego, umieszczonego w Dekalogu zaraz po nakazach ukazujących wzajemne relacje Boga do człowieka i odwrotnie (według tradycyjnych wyobrażeń przykazanie to otwiera drugą tablicę Dekalogu). Odpowiedź na pytanie warto zatem rozpocząć od krótkiego przypomnienia biblijnej interpretacji czwartego przykazania.
Wojciech Żmudziński SI
Na bezludnej wyspie wylądowali: Polak, Amerykanin i Niemiec. Nie mieli co jeść, więc zrobili sobie wędki i złowili złotą rybkę. Po długim namyśle rybka postanowiła, że spełni każdemu jedno życzenie.
Ryszarda Błochowiak
Oprócz czasu przeznaczonego na konferencje i celebracje liturgiczne w kościele (które powinny odpowiadać tematowi), rekolekcje szkolne można wzbogacić, zachęcając młodzież do uczestnictwa w różnych małych przedsięwzięciach spotkaniach organizowanych w okresie okołorekolekcyjnym (np. w całym tygodniu, w którym odbywają się rekolekcje).
Zamów prenumeratę „Katechety”
czyli ponad 100 stron artykułów, dyskusji i pomocy dydaktycznych CO MIESIĄC.