„...EXEMPLA TRAHUNT”

Wojciech Żmudziński SI
Adresat: uczniowie klas podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych; do przeprowadzenia zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i rekolekcji.Cele: wzbudzenie w uczniach pragnienia bycia osobą szlachetną, szczerze zatroskaną o innych, szczególnie najbliższych;kształtowanie postawy nieobojętnej na los drugiego człowieka, postawy bezinteresowności; potępienie znieczulicy.Propozycję można również wykorzystać w trakcie przygotowania uczniów do świąt Bożego Narodzenia, w czasie, w którym obdarowujemy najbliższych ale też i innych potrzebujących tym, co może sprawić im radość.
s.Ines Krawczyk MChR
Rozpoczął się Adwent, dlatego Magda z Krzyśkiem wręcz stawali na głowach, żeby wymienić wszystko, co chcieliby otrzymać w prezencie na Boże Narodzenie. Spisali już prawie całą listę tego, co rodzice powinni im kupić. Ma się rozumieć, że żadne z nich nie wierzyło, że anioły lub gwiazdka z nieba mają coś wspólnego z prezentami.
Paweł Wawrzyniak
Akcja rozgrywa się w wiejskiej chacie; w niej samotne dzieci, które przygotowują się do wieczerzy wigilijnej i świąt Bożego Narodzenia.Muzyka instrumentalna (CD 1) najpierw głośno, potem cicho. Narrator zaczyna czytać tekst.Narrator: Ta historia wydarzyła się tej zimy, gdy cały świat pokrył się białym, śniegowym puchem. A była to wyjątkowa zima. Śnieg sypał i sypał, a mała wioska położona wśród lasów zatapiała się w białej, śnieżnej kołdrze coraz bardziej i bardziej… Tylko wiatr biegał na dworze, nie dbając, że się przeziębi, a jego brat mróz bez opamiętania malował na szybach domostw przepiękne, srebrne kwiaty.Zbliżało się kolejne Boże Narodzenie. Ludzie w wiosce, nie zważając na wielką zimę, czynili starania, by jak najlepiej przygotować się do świąt. Ich serca przepełniała ogromna radość. Oto za chwilę zasiądą do wieczerzy wigilijnej… Przy stole zgromadzą się szczęśliwe rodziny mama i tata wstaną, wezmą biały, kruchy opłatek, by podzielić się nim ze swoimi dziećmi…
Zamów prenumeratę „Katechety”
czyli ponad 100 stron artykułów, dyskusji i pomocy dydaktycznych CO MIESIĄC.