Katecheta 6/2012
Katecheta 6/2012
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Wyjątkowy dzień
Anne-Dauphine Julliand
KSIĄŻKA
24,90 zł 5,00 zł

Prezentacje

Ewangelia dla sportowca i kibica
Autor: bp Marian Florczyk
Artykuł archiwalny
Ewangelia dla sportowca i kibica
 
Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2012
 
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie to ważne wydarzenia. Nie są to tylko wydarzenia sportowe. To przede wszystkim spotkania człowieka z człowiekiem. Spotkania na boisku i na trybunach. Na stadionie i poza nim. Spotkania ludzi pochodzących z różnych krajów i z różnych narodów. W tych spotkaniach objawia się konkretny człowiek. Dzięki takim wydarzeniom poznajemy zawodników: ich umiejętności sportowe, kulturę bycia i… człowieczeństwo. Niektórzy stają się przykładem do naśladowania dla młodszych.
Gdzie można uczyć się pięknego człowieczeństwa? Od kogo mamy uczyć się szlachetnej postawy sportowca i kibica? Czy jest ktoś, kto może zafascynować człowieka aż do głębi serca i duszy? Jezus, który przez swoje wcielenie zjednoczył się z każdym człowiekiem. On objawił miłość Ojca i przynagla każdego do wzajemnej miłości. Takie objawienie miłości i miłosierdzia w dziejach człowieka ma tylko jedno imię – Jezus Chrystus (por. Redemptor hominis 9). W Chrystusie człowiek odnajduje samego siebie, własną godność i sens swojego życia. Dzięki Niemu może lepiej rozumieć porażki i zwycięstwa, bóle i radości swoje i drugiego człowieka. To w Chrystusie konkurent z boiska i z bieżni nie jest widziany jako wróg, ale jako bliźni, który staje do szlachetnego współzawodnictwa. Zatem w poszukiwaniu swojej wielkości i szczęścia każdy winien zbliżyć się do Chrystusa. Iść za Nim i z Nim przez życie. Bez Niego trudno zrozumieć samego siebie, a jeszcze trudniej zrozumieć i szanować drugiego (por. RH 10).
Towarzystwo Świętego Pawła, pragnąc, by Dobra Nowina o zbawieniu i prawda o życiu człowieka dotarła do każdego, wydaje w jednej książce Ewangelię, świadectwa zawodników i modlitewnik. Czyni to przed takimi wydarzeniami sportowymi, jak Euro 2012 i olimpiada w Londynie. Człowiek potrzebuje autentycznych świadków wiary. Im bardziej zmaga się ze swoją wiarą, tym intensywniej przykładu wzorców, ludzi, którzy pokonali przeszkody i kryzysy wiary. Świadectwa wiary słynnych sportowców mają dużą siłę oddziaływania na młodych. Jezus dla wielu zawodników stał się drogowskazem życia, motywacją do wytrwania w dobrym, siłą w chwilach trudnych i zachętą do mozolnych treningów. Ich świadectwa ukazują, jak wielką wartością dla człowieka jest nauka Jezusa. Gdy On staje się drogowskazem życia, zmienia się kultura grup i społeczeństw. Inaczej zaczynają żyć sportowcy i kibice. Trzeba wejść w bliskość z Jezusem. Ona zaowocuje szacunkiem dla drugiego człowieka, a współzawodnictwo i kibicowanie będzie bardziej przyjazne.
Wyrazem bliskości z Mistrzem jest modlitwa. Może być zanoszona w domu i na stadionie, przed i po zawodach sportowych. Dobrze, że wraz z Ewangelią i świadectwami sportowców zamieszczono przykłady modlitw. Każdy potrzebuje wsparcia duchowego. Modlitwa za swoją drużynę, za ulubiony klub, reprezentację i zawodników to znak wzajemnej bliskości, patriotyzmu i kibicowania. Niech moc słowa Jezusa czyni z nas wspólnotę jednego ducha!
bp Marian Florczyk
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportu
 
Zamówienia: Edycja Świętego Pawła, ul. Świętego Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, www.edycja.pl; e-mail: edycja@edycja.pl, tel. 34 362 06 89, fax. 34 362 09 89.