Katecheta 2/2016
Katecheta 2/2016
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Przygotowanie przedszkolaka do szkoły
Beata Nadolna
KSIĄŻKA
19,90 zł 1,00 zł

Wprowadzenie

DUCHOWOŚĆ NA WAKACJACH
Autor: Aleksandra Bałoniak
Zapraszamy do refleksji nad duchowością. Temat numeru – „Duchowość na wakacjach” – jest naznaczony zamierzoną dwuznacznością. Z jednej strony chodzi o zaproszenie do zatroskania się o „serce”, z drugiej – o stwierdzenie faktu, że duchowość może zostać zapomniana, pozostawiona w zabieganiu codzienności, „wysłana na niekończące się wakacje”.
Drodzy Czytelnicy!

Rozpocznijmy lekturę majowego numeru „Katechety” od pewnej historii biblijnej:

„Pewien wysoki urzędnik etiopskiej królowej powracał z Jerozolimy do domu. Siedząc na wozie, czytał proroka Izajasza. Duch Boży powiedział do Filipa: «Podejdź i przyłącz się do tego wozu». Filip dobiegł i usłyszał, że Etiopczyk czyta proroka Izajasza. Zapytał więc: «Czy rozumiesz, co czytasz?». Ten odpowiedział: «Jakżeż mogę [rozumieć], jeśli mi nikt nie wyjaśni?» i zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim” (na podst. Dz 8,27-31). 

Urzędnik dworski i Filip szukali w biblijnym tekście odniesień do życia praktycznego, chcieli zrozumieć jego sens. Byli dalecy od współczesnej mentalności, która preferuje wiadomości SMS-owe jako formę poznawania rzeczywistości. Dla nich czytanie to wymiana myśli. Etiopczyk był spragniony wiedzy i wiary, dzięki lekturze i rozmowie odnalazł wiarę w Boga.

Podczas urlopu mamy dużo czasu dla siebie, rodziny, przyjaciół – wykorzystajmy ten czas na czytanie, odkrywanie świata pytań i odpowiedzi. Dzięki lekturze, wsłuchaniu się w głosy specjalistów z różnych dziedzin możemy wejść w inny świat, otworzyć szerzej oczy, poznać samego siebie. Jeśli wierzyć socjologom, psychologom, nie ma piękniejszego czasu niż czas urlopu – jest to bowiem czas, w którym może dać o sobie znać tęsknota za Bogiem. Każda okazja powinna w nas wyzwalać potencjał, który umożliwi rozwinięcie skrzydeł i zbliżenie się do Boga.

Oddając w Państwa ręce majowy numer „Katechety”, zapraszamy do refleksji nad duchowością. Temat numeru – „Duchowość na wakacjach” – jest naznaczony zamierzoną dwuznacznością. Z jednej strony chodzi o zaproszenie do zatroskania się o „serce”, z drugiej – o stwierdzenie faktu, że duchowość może zostać zapomniana, pozostawiona w zabieganiu codzienności, „wysłana na niekończące się wakacje”.

W tym numerze znajdziecie Państwo artykuły psychologów, terapeutów, kapłanów, zakonników, specjalistów od ciała i ducha. Tematyka oscyluje wokół: stresu, wypalenia zawodowego, duchowości różnych stanów, sportu, zmęczenia i odpoczynku. Autorzy dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, wskazują różne sposoby radzenia sobie np. z wypaleniem zawodowym czy przemęczeniem, ale też podpowiadają, jak sprawić, aby rozmowa, praca czy modlitwa były ważnymi wartościami w naszym życiu. Wśród artykułów znajdziecie Państwo inspiracje, jak zorganizować wypoczynek swoim podopiecznym: uczniom, ministrantom, zapalonym sportowcom. Zajrzyjcie też Państwo do scenariuszy, które mogą okazać się pomocne pod koniec roku szkolnego w prowadzeniu zajęć w parafii lub w szkole.

Miejmy nadzieję, że mocne zakorzenienie w chrześcijańskiej duchowości doda nam sił, aby rozwinąć skrzydła i z radością wrócić do naszych zajęć, do codzienności, przynajmniej na jakiś czas, a potem – do następnego urlopu!

Aleksandra Bałoniak