Katecheta 4/2016
Katecheta 4/2016
E-wydanie
„Katecheta” jest teraz również dostępny Jako e-wydanie!
Na półkę Katechety
Katecheta w potrzasku
Janusz T. Skotarczak, Rafał Szymkowiak OFMCap
KSIĄŻKA
24,00 zł 10,00 zł

Z życia wzięte... FORUM WYCHOWAWCÓW KATOLICKICH

Grzegorz Ptak
Dobry katecheta, animator zabawy, wychowawca wśród propozycji metodycznych posiada również zestaw sprawdzonych zabaw, po które – w zależności od różnych okoliczności – można sięgnąć w celu ożywienia i ubogacenia spotkania z uczniami. Wiele już napisano na temat pedagogiki zabawy. Chciałbym, aby nie był to kolejny tekst udowadniający sens zabawy w każdym aspekcie życia.
ks. Grzegorz Zakrzewski
Czy katecheci, duszpasterze, liderzy wspólnot, animatorzy będą chcieli ruszyć się z kanapy, aby założyć wygodne buty i nie oglądając się na innych, podjąć trud formacji młodych? Na pytanie zadane Dominice, uczestniczce Światowych Dni Młodzieży: „Co ci po tym czasie zostało w pamięci?”, usłyszałem w słuchawce krótką i jasną odpowiedź: „Kanapa, oczywiście”. Czy to jest jedyne, co pozostało we wszystkich młodych po spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Polsce? Czy można jednak powiedzieć, że młodzież zapamiętała coś więcej niż tylko określenie „młodzi kanapowi”?
s. Bogna Noetzel CSFN, Daga Nurzyńska
Trampolina, trzy piłki, garść kredek, stosy papieru, do tego lody i ciastka oraz trochę wolnego czasu organizatorów i ludzkiej życzliwości – tyle wystarczy, by choć jeden tydzień wakacji był dla dzieciaków z mniejszych wiosek czasem beztroskiej zabawy, czasem ,,Wakacji z Bogiem”. W 2016 roku ks. proboszcz z Tworyczowa w diecezji zamojsko-lubaczowskiej zaprosił siostry nazaretanki, by poprowadziły szkolne rekolekcje wielkopostne. Widząc entuzjazm i zaangażowanie dzieci, poprosił także o spotkania wakacyjne, zwane „Wakacjami z Bogiem”. Okazało się, że zainteresowanie dzieci i młodzieży jest ogromne.
Marta Mickiewicz-Metelska, Małgorzata Stankowska
Każda edycja półkolonii jest inna, ale zawsze ten sam cel: przybliżyć dzieci do Pana Boga.   Czy uda się na kilku stronach opowiedzieć o wydarzeniach tak różnych każdego roku? Czy uda się podsumować tak wiele dni wypełnionych radosnym działaniem dzieci i animatorów? Czy można opisać przeżycia, emocje setek dzieci, które w ciągu tych 15 lat chciały przez dwa tygodnie spędzać wakacje z Bogiem, na modlitwie, na budowaniu wspólnoty, na codziennym ofiarowaniu sobie nawzajem, choć odrobiny życzliwości.
Olga Bąk
Podczas lektury artykułu dowiemy się, dlaczego nie są dobre takie wyrazy aprobaty, jak: „ale jesteś mądry”, „mój mały bohater”, „ale z ciebie pracuś”, „jesteś geniuszem matematycznym”. W codziennych interakcjach z ludźmi niezwykle ważnym elementem komunikacji są informacje zwrotne (ang. feedback). Zabiegają o nie oferenci różnych usług (np. w Internecie), osoby występujące publicznie, organizatorzy kursów doskonalących, a nawet rekolekcjoniści (jeden z nich zachęcał, aby słuchacze podeszli do balasek i – cytuję – „przekazali mu feedback”). Informacje zwrotne pokazują osobie, która je otrzymuje, jak została odebrana przez innych, jak podobała się wykonana praca, usługa, prezentacja, wypowiedź itd.
Zamów prenumeratę „Katechety”
czyli ponad 100 stron artykułów, dyskusji i pomocy dydaktycznych CO MIESIĄC.