Ewa Kłak, Przygody z rodziną Simby. Materiały dla wychowawców

(oprac. własne)
Jest to podręcznik dla nauczycieli, pedagogów, duszpasterzy i katechetów, dla rodziców i tych wszystkich, którzy angażują się w pracę na rzecz pełnego rozwoju młodego człowieka. Treść obejmuje program wychowawczy, składający się z dziesięciu jednostek tematycznych. Całość powstała w oparciu o akcję i przesłanie lubianego przez dzieci filmu Walta Disneya Król Lew II. Czas Simby.
Wydawnictwo  Współpracowników  ks.  Bosko
Wrocław  2000

rys1

    Jest to podręcznik dla nauczycieli, pedagogów, duszpasterzy i katechetów, dla rodziców i tych wszystkich, którzy angażują się w pracę na rzecz pełnego rozwoju młodego człowieka. Treść obejmuje program wychowawczy, składający się z dziesięciu jednostek tematycznych. Całość powstała w oparciu o akcję i przesłanie lubianego przez dzieci filmu Walta Disneya "Król Lew II. Czas Simby". Tematy poszczególnych jednostek, np. "Drogi przyjaźni", "Potęga miłości", "Niebezpieczeństwa na drodze życia" poruszają ważne problemy z życia dzieci i młodzieży. Każda jednostka to bogactwo propozycji zajęć - rozważania, zabawy, zajęcia twórcze, piosenki i konkursy. Wszystkie podporządkowane treściowo tematowi danej jednostki. Czytelnik znajdzie tu szczegółowy opis poszczególnych zajęć oraz przygotowane do skopiowania materiały pomagające w ich realizacji.

    Książka ta może stanowić więc wspaniałą pomoc dla wychowawców, którzy prowadzą grupy dzieci w ramach kolonii letnich, obozów lub zimowisk. Bogactwo zajęć będzie nie tylko ciekawą propozycją spędzania wolnego czasu i wypełnienia dni kolonii, ale również pomoże w przekazaniu w sposób atrakcyjny i lekki ważnych treści życiowych.

    Podręcznik może również służyć wszystkim, którzy prowadzą takie formy zajęć z dziećmi, jak lekcje wychowawcze czy zajęcia świetlicowe. Wśród jego adresatów są też organizatorzy i osoby prowadzące rekolekcje dla dzieci, zwłaszcza rekolekcje szkolne oraz różnego rodzaju spotkania formacyjne. Z propozycji dziesięciu tematów można wybrać te, które poruszają najbardziej palące problemy konkretnych odbiorców przekazu.

    Propozycje zawarte w książce z dużym powodzeniem mogą być wykorzystane także przez rodziców. Zabawy i inne zajęcia umieszczone w tym podręczniku pomogą im w przekazaniu dzieciom ważnych mądrości życiowych, które są przesłaniem oglądanego filmu (ewentualnie czytanej bajki).

    Książka ta jest nowością na rynku księgarskim. Podejmując próbę zagospodarowania wolnej przestrzeni pomiędzy filmem dla dzieci, a literaturą pedagogiczną, stanowi oryginalną pomoc dla wychowawców poszukujących skutecznych metod i form oddziaływania.