Polecamy

Kazimierz Misiaszek SDB
Nakładem Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego ukazała się pod koniec 2008 roku książka Wychowanie w służbie praw człowieka. Wraz z jej wydaniem zainaugurowano powstanie Biblioteki tegoż Towarzystwa, pragnącej nie tylko zbierać, koordynować, ale i zachęcać do opracowywania zagadnień związanych z procesem wychowawczym młodzieży.
ks. Krzysztof Rzepka
Kilka lat temu usłyszałem w naukowym programie telewizyjnym, że komputer nie podłączony do Internetu będzie wkrótce wart tyle, co komputer nie podłączony do prądu. Uznałem to wówczas za przesadę, charakterystyczną dla wizjonerów. A jednak...Minęło tych kilka lat i oto znikają z naszego krajobrazu kafejki internetowe. Nikt tam nie przychodzi, ponieważ Internet w naszym kraju dawno przestał być luksusem dla nielicznych, a staje się coraz powszechniej sprawą równie niezbędną jak woda, prąd czy telefon. Dla zwykłego użytkownika nie mieć dostępu do globalnej Sieci to nie mieć okna na świat, nie być na bieżąco, nie komunikować się. Dla instytucji i firm nie być obecnym w Sieci - to nie istnieć w ogóle.
ks. Radosław Chałupniak
Słowo gimnazjum stało się swoistym znakiem reformy, przeprowadzonej w ostatnich latach w polskim szkolnictwie. Budzi ono jednocześnie lęk i zastrzeżenia, także w gronie katechetów.
(oprac. własne)
(red.) Jan Charytański SJ, Katechizm dla dorosłych. Polska adaptacja Katechizmu Kościoła Katolickiego
ks. Bogdan Częsz
Pojęcie czyśćca jest dobrze znane każdemu katolikowi. Kojarzy się ono jednak na pierwszym miejscu z rodzajem kary, za winy nie odpokutowane w czasie ziemskiego życia. Stąd mówi się o cierpieniu dusz przechodzących proces oczyszczenia w czyśćcu, a sam czyściec jawi się w tym kontekście przede wszystkim jako tajemnica sprawiedliwości Bożej.
Danuta Jaguś
Katechizacja, obok przepowiadania podczas niedzielnych Mszy św. czy innych nabożeństw, jawi się jako jedna z podstawowych form przekazu prawd wiary i moralności. Jak to widać w wielu badaniach, katechizacja urasta do rangi wyjątkowej szansy i nadziei odpowiedzialnego przekazu Ewangelii. Nasuwa się tutaj, wręcz automatycznie, pytanie: jak z tej szansy skorzystać, jak uczynić ją owocniejszą w nowej ewangelizacji.